Wystawy 2012Wystawa Świąteczna w Muzeum Regionalnym
    
     Od 6 grudnia 2012r w Muzeum Regionalnym w Skawinie można oglądać naszą wystawę tematycznie związaną ze zbliżającymi się świętami. 
Pokazujemy kartki wykonane techniką haftu matematycznego lub haftu krzyżykowego
Bombki  ozdobione haftem krzyżykowym, cekinami, wstążkami, decoupagem, haftem temari oraz wykonane szydełkiem


Szopkę, aniołki, bałwanki, bombki i inne ozdoby choinkowe wykonane szydełkiem

gwiazdki i dzwoneczki z koronki klockowej, frywolitki oraz szydełkowe


Na wystawie jest też biżuteria (frywolitka, beading, makrama, ) oraz przedmioty zdobione techniką decoupage, które mogą być nietuzinkowymi prezentami pod choinkę.Wszystko pięknie się prezentuje na tle haftowanych i szydełkowych serwetek.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.
Otwarcie Rynku

       W sobotę 22 września na "nowiutkim" rynku skawińskim przechodniom ukazał się niecodzienny widok.Z inicjatywy dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie pana Czesława Gąsiorowskiego ustawionych zostało dziesięć drewnianych straganów, które nawiązywać miały do czasów Kazimierza Jagiellończyka, kiedy to na rynku odbywały się targi czwartkowe. Takie targi istniały w tym miejscu aż do lat sześćdziesiątych XX wieku, tak więc starsi mieszkańcy Skawiny i okolic pamiętają jeszcze doskonale te czasy.
      Tym razem zdecydowano, aby targi zastąpić wystawą rękodzieła artystycznego z terenu miasta i gminy Skawina.
      Nasze Razemkowo (Koło Robótek Ręcznych działające przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny) zostało zaproszone przez pana dyrektora Muzeum do udziału w wystawie.
      Na straganach wystawiane były przedmioty rękodzielnicze, których nie spotyka się w zwykłych sklepach. Można było podziwiać przepiękne haftowane lub malowane obrazy, serwety koronkowe wykonywane misternie różnorodnymi technikami, haftowane obrusy, ręcznie robioną biżuterię, ceramikę artystyczną i wiele innych wymagających czasu, cierpliwości i poświęcenia przedmiotów artystycznych. W tym dniu wyjątkowo na rynku skawińskim można było zobaczyć Skawinianki w pięknych strojach regionalnych. Przechodnie zatrzymywali się przy straganach - oglądali, rozmawiali. Ci starsi przypominali sobie dawniejsze czasy, dla młodszych była to okazja do zobaczenia "czegoś innego". Niektórzy żałowali, że to "tylko jeden taki dzień, a to przecież sobota - wszyscy zagonieni".
      O godzinie 17.00 zajechała karoca z Kazimierzem Wielkim i jego świtą - rozpoczęło się uroczyste otwarcie rynku skawińskiego po rewitalizacji.

Pomimo zmęczenia wszystkie panie z Razemkowa były bardzo zadowolone z wystawy.
Dziękujemy wszystkim przechodniom za budujące opinie i docenienie naszej pracy.
      Razemkowo w czasie wystawy reprezentowały:
      Maria Dziobek (robótki na drutach, haft krzyżykowy, decoupage)
      Irena Kulak (serwety szydełkowe, haft richelieu)
      Agata Lasek (biżuteria frywolitkowa, haft richelieu, haft kaszubski, koronka klockowa, decoupage, ikony)
      Danuta Lasek (haft krzyżykowy, haft richelieu, decoupage)
      Elżbieta Panek (haft krzyżykowy, decoupage)
      Katarzyna Polek (biżuteria frywolitkowa, haft kaszubski, robótki na drutach, makrama)
      Krystyna Sojka (haft krzyżykowy, robótki na drutach)
      Zofia Zwierz (haft krzyżykowy, haft biały i haft kaszubski)
      Zuzanna Żukiewicz (biżuteria frywolitkowa)
      Ewa Żurek (decoupage)
Dziękujemy pani Ewie Tarnopolskiej za pomoc i wsparcie podczas wystawy.
                                                                                                                   Agata
   

Haft Kaszubski

1 czerwca 2012 roku w Dworze Czeczów w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "haft kaszubski", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-ART przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Nasze Koło Robótek Ręcznych "RAZEMKOWO" zostało zaproszone do wzięcia udziału w tej wystawie. Pod czujnym okiem prezes Stowarzyszenia Lud-Art pani Jadzi Grucy powstały prace, które wzięły udział w wystawie.
Wernisaż był bardzo udany. Na początku zachwycił nas występ Zespołu Pieśni i Tańca Sułkowianie. Następnie podziwiałyśmy wystawę, która przeniosła nas na chwilę w inny świat. Haft kaszubski reprezentowany był przez szkoły: żukowską, wejherowską, wdzydzką, pucką, słupską, borowiacką, tucholską, kociewską, chojnicką oraz haft czepcowy.
RAZEMKOWO reprezentowały piękne prace wyhaftowane przez panie: Agatę Lasek, Janinę Żmudę, Zofię Zwierz, Katarzynę Polek, Alicję Fiutowską i Jadwigę Cholewę.
                                                                                          Kasia
1-webBrak komentarzy: