Razemkowo na wybiegu - 8 lat działalności Dlaczego postanowiłyśmy obchodzić 8 rocznicę naszej działalności?
To proste. Ósemka kojarzy nam się z nieskończonością, wystarczy tylko popatrzeć na nią trochę inaczej:).
Z tej okazji zdecydowałyśmy, że wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zorganizujemy pokaz mody rękodzielniczej pod hasłem: RAZEMKOWO NA WYBIEGU ŁĄCZY POKOLENIA.
W sobotę 13.X.2018r. sala teatralna w Sokole zapełniła się gośćmi, a w roli modeli (małych i dużych) wystąpili poza paniami z Kółka członkowie rodzin, przyjaciele i znajomi.
Celem pokazu było zintegrowanie wszystkich pokoleń i przedstawienie prac rękodzielniczych na modelkach i modelach w różnym wieku i z różnych środowisk. Na wybiegu spotykały się dwa, trzy, a nawet w jednym przypadku cztery pokolenia. Modelkami były dzieci, mamy, babcie (w jednym przypadku dziadek!:)) i prababcie. Udało się zorganizować niecodzienny pokaz, w którym wszyscy, niezależnie od wieku, świetnie się bawili.

próby przed pokazem


 modele bardzo sobie pomagali 


sala się powoli zapełniała


 Całą imprezę profesjonalnie poprowadziła Joasia GądekPokaz podzielony był na kilka bloków tematycznych:

I. Bluzki Razemki


Wzór haftu na rękawach opracowany przez p. Agatę Lasek zawiera wybrane elementy zachowanych zdjęć chusty skawińskiej. Pierwsza taka bluzka powstała w 2013 roku.  W hafcie na rękawach zastosowany został: ścieg atłaskowy, sznureczek, dziurki i koronka niteczkowa lub toledo.
Autorkami haftu na bluzkach są: Agata Lasek, Katarzyna Polek, Zofia Kapera, Ewa Żurek, Zofia Badura, Danuta Lasek, Danuta Racułt, Zofia Zwierz, Krystyna Lepiarz, Jadwiga Cholewa, Janina Żmuda, Krystyna GalacińskaII. Czapki z charakterem

W kolejnej części wystąpiło najmłodsze pokolenie prezentując ręcznie wykonane czapeczki oraz inne części garderoby.
Autorkami przedstawianych prac są: Agata Lasek, Danuta Lasek, Janina Żmuda, Maria Dziobek, Elżbieta Zaporowska.III. Kibicujemy Polakom

Nie da się ukryć, że kochamy naszych sportowców. Kibicujemy im gorąco i zawsze, nie tylko podczas mistrzostw i olimpiad. Dzięki nim przeżywamy chwile radości, dumy i uniesienia.
W kolejnej części pokazu na wybiegu można było obejrzeć stroje kibiców zaprojektowane i wydziergane przez panie z Razemkowa.
Autorkami przedstawianych prac są: Agata Lasek, Danuta Lasek, Krystyna Galacińska, Krystyna Lepiarz, Zofia Zwierz, Jadwiga Cholewa, Danuta Racułt.IV. Haft zawsze w modzie

W tej części zaprezentowane zostały haftowane bluzki, których wzory oparte są na wybranych elementach tradycyjnego haftu krakowskiego, skawińskiego i góralskiego. Należy podkreślić, że pomimo zmian w trendach mody haftowane bluzki są zawsze „na czasie”.
Autorkami prac są: Krystyna Galacińska, Agata Lasek, Danuta Lasek.


V. Na każdą porę roku

W tej części modelki zaprezentowały dziergane bluzki, swetry, tuniki, spódnice, płaszcze. Prezentowane kreacje nie tylko chronią przed chłodem, ale przede wszystkim sprawiają, że ubrana w nie osoba czuje się wyjątkowo.
Autorkami prac są: Maria Dziobek, Krystyna Galacińska, Agata Lasek, Krystyna Lepiarz, Katarzyna Polek,  Janina Żmuda,


VI. Szyk i elegancja

W tej części pokazano szykowne i elegancki sukienki i szale wykonane na drutach lub szydełku. Kreacje możemy określić mianem „wyjściowych”, gdyż można w nich śmiało wystąpić na wszelkich ważnych uroczystościach i imprezach.
Zastosowane techniki to: koronka irlandzka, ścieg ażurowy na szydełku oraz na drutach, koronka szydełkowa, haft koralikowy
Autorkami prac są:Zofia Badura, Maria Dziobek, Krystyna Galacińska, Zofia Kapera, Agata Lasek, Katarzyna Polek, Janina Żmuda

VII. Fartuszki i fartuchy


W tej części przedstawiamy fartuszki wykonane w ramach recyklingu z używanych dżinsów, spódnic i koszul. Prezentowane fartuchy są mocne, praktyczne i właściwie nie do zdarcia, a ponadto nie można ich kupić w żadnym sklepie stacjonarnym, ani internetowym.
Autorkami prac są: Krystyna Lepiarz, Krystyna Galacińska i Zofia Zwierz.


VIII. Śliczne i romantyczne

W ostatniej części zobaczyliśmy modelki w haftowanych bluzkach i z ręcznie wykonanymi kwiatami we włosach lub w wiankach. Na bluzkach zastosowano haft skawiński, krakowski, kaszubski i bułgarski.

Autorki haftu: Zofia Kapera, Agata Lasek, Danuta Lasek, Zofia Zwierz, Janina Żmuda
oraz związane z kołem Razemkowo:
Ania Lasek – uczennica (wystąpiła na wybiegu w własnoręcznie wyhaftowanej bluzce)
Olga Bieda  – studentka (wystąpiła na wybiegu w własnoręcznie wyhaftowanej bluzce)
Sabinka Wilczek - studentka (wystąpiła na wybiegu w bluzce wyhaftowanej przez siostrę Zosię).


Na zakończenie były podziękowania, gratulacje, "sto lat" i dmuchanie świeczek na torcie, szampan oraz słodki poczęstunek


Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, wszystkim modelom i modelkom za przepiękną prezentację ręcznie wykonanych kreacji.Wszystkim obecnym za cudowna atmosferę i nieustające oklaski. Dzięki Wam pokaz był jedyny w swoim rodzaju i warto było się natrudzić, aby go przeżyć wspólnie w takim wydaniu:).

Autorami wszystkich zdjęć są Mateusz Droździewicz i Łukasz Rzepecki - Dziękujemy.3 komentarze:

Unknown pisze...

Super sprawa. Serdeczne gratulacje I zyczenia kolejnych pięknych wspólnych lat robotkowania i takich wspaniałych pokazów

Ludwika pisze...

Brawo, brawo, brawo jesteście WIELKIE, wszystkie, te małe, te duże, wszystkie . Gratuluję:)

Anonimowy pisze...

Świetny pokaz! Piekne kreacje <3